אירועי האקתון חוגגים עשרים שנה, מה זה בכלל? איך עושים את זה? ומה זה תורם לעובדים?

האקתון הוא אירוע תחרותי מאורגן שהתחיל בחברות פיתוח תוכנה בשנת 1,999, האירוע בעל מספר משתנה של משתתפים, המשתתפים מתחלקים לקבוצות חשיבה שמתחרות אחת בשנייה ביצירת רעיונות והמצאות פורצות דרך, במטרה לפתור אתגר אשר הוגדר מראש על ידי מארגני ההאקתון. תחרויות האקתון התחילו מעולם המחשבים אבל היום ניתן למצוא תחרויות כאלה גם בתחומים אחרים.

בשנים האחרונות התופעה תפסה תאוצה וחברות תוכנה וחברות אחרות החלו לערוך האקתונים בנושאים שונים. האקתון קורה לרוב במתכונת של תחרות עם זוכים. הפרסים יכולים להיות פרסים כספיים גדולים של עשרות אלפי שקלים, מתנות או כרטיסי טיסה לחו״ל.

אירועי האקתון מופקים גם בסביבה של חברות ועסקים וגם בסביבה חברתית, כמו בקהילות, שכונות מגורים ומועצות:

חברות: אירוע סגור של עובדי חברה, במטרה לייצר גיבוש בין מחלקות שונות, ליזום רעיונות ופתרונות לבעיות בחברה,  או כדי לפתח חדשנות דרך עובדי החברה.

ציבורי: האקתון פתוח לציבור בהרשמה מראש בנושאים שונים, חברתיים וציבוריים. האתגר של המארגנים הוא להשיג פתרונות יצירתיים מקבוצות המשתתפים. לפעמים מארגנים יערכו האקתון לפי נושא התמחות, ורק בעלי מקצוע בתחום יוכלו להרשם לאירוע, בהתאם לדרישות המארגנים.

רוב אירועי האקתון מתקיימים באותה דרך וצורה. כולם ידברו אתכם על לוחות זמנים והגדרת יעדים, חלוקה לקבוצות, והכרזת זוכים. כל אירוע כזה זוכה גם לעיצוב ומיתוג האזורים השונים הדרושים, בהתאם לאירוע. תפריטי האוכל והשתייה מותאמים לקהל. במהלך פעילות האקתון ידגישו לכם את חשיבות אזורי המנוחה והירגעות. הריהוט ואווירה יקבעו את אופי האירוע כאשר התשתיות הנכונות חשובות להצלחה.

 

איך אפשר לשפר את התפוקה באירוע האקתון?

רוב אירועי האקתון מאוד דומים אחד לשני, אין מחשבה חדשה לא על התנאים שאנחנו נותנים למשתתפים והרבה מאוד פעמים בגלל כמות המשתפים בהאקתון מפספסים את המטרה והופכים חלקים לארוכים ומיותרים. המקומות הנבחרים גדולים מידי, קבוצות מרובות משתתפים, תכנון זמנים לקוי והגדרת יעדים לא מספיק טובה. לפני שאתם בכלל מתחילים בתכנון כזה אולי יש צורך להסיק מסקנות מאירועי עבר וליצור תהליך חשיבה ויצירה אחר לגמרי שיתבסס על הבנה של הציפיות והמטרות שלכם.

שינוי תהליך מחשבה מתחיל בכך שאתם לא נסחפים עם הזרם. במידה ויש דרישה לאירוע ויש רצון להרים חוויה של אקתון שונה ומיוחד. עשו את ההבדל דרך ההגדרת יעדים טובה יותר, בשימוש ביותר מדריכים, מרצים ומלווי פרויקטים. תחשבו על האיכות ועל המטרה. לפעמים שווה לפרוס את התהליך למספר ימים, ובכל יום לעבור על שלב אחר בתהליך, ובכך להשיג בצורה נכונה יותר את מטרות שהגדרתם.

 

איפה ניתן לעשות הפקת האקתון?

גלריות – בעלות מספר חלקים כך שכל אזור יוכל להתאים לקבוצה לשופטים, לתדרוך ולפעילות העבודה. כמובן שיהיה לכם חללים לכיבוד ומנוחה. היתרון בגלריות מתחיל באווירה נעימה, חלל אינטימי שמשלב את העניין והאווירה במתחם מרכזי.

בתים פרטיים – וילות. כבר הרבה זמן מדברים על הצורך לתת תנאים טובים יותר ואין דרך טובה יותר מפשוט להרגיש בבית. קבוצות קטנות חדרי עבודה וסלון מרכזי יכולים להעניק לכם את האפשרויות שאתם צריכים לפעילות של 12 שעות ועד 72 שעות.

מרכזי ספורט חדשניים – אם כבר לחשוב מחוץ לקופסה למה לא לקיים את האירוע שלכם בחלל עם אפשרויות להורדת הלחץ והמתחים. ישנם מתחמי ספורט המשלבים כיתות, אולמות, חדרים ומתקני ספורט שונים שיכולים להעניק לכם את בדיוק את המענה הנכון.

 

המלצות ומסקנות על בחירת מקום להאקתון שלכם וכיצד להפיק את האירוע הנכון לכם:

1. הגדרת יעדים ברמת מטרות החברה הם המפתח.

2. נסו להתפרס על יותר ימים בחללים קטנים במידת האפשר.

3. נסו להעניק תשתיות והרגשה ביתית לכל משתף אצלכם באירוע.

4. הקפידו על המסרים והרעיונות הידועים תוך שילוב תפריטי אוכל ומשקאות באזורי מנוחה שמתאימים לחלל הנבחר בצורה נכונה.

 

___________________________________________________________________________________

אול-פלייסס תוכן איכותי מעולם האירועים, כל המידע על עולם האירועים במקום אחד. בבלוג תוכלו למצוא מידע על אירועים בנושאי: חתונות, ימי הולדת, בר מצוות ואירועים לחברות. אול-פלייסס מאחלת לכם המון מזל טוב, ומקווה שתמצאו את כל התשובות לשאלות שלכם.